Ip Pbx Nedir?

Teknoloji

IP PBX NEDİR ?

Analog ve Dijital PBX’lerin yerini alan modern IP PBX santraller, network ağı üzerinden haberleşir. IP santraller kolay yönetilebilir, geliştirmeye açık ve esnek olması kadar güvenli olmasıyla da ön plana çıkar. Bilgisayarlar ile aynı ağ üzerinde çalışabildiği için kurulum ve bakım maliyeti açısından da oldukça caziptir.

NEDEN IP PBX ?

Çünkü IP PBX sistemler klasik PBX sitemlere göre çok daha yeteneklidir. Analog ve Dijital PBX’lerin sağlamış olduğu tüm hizmetlerin sağlamanın yanında görüşme ses kaydı, görüntülü görüşme, çağrı raporlama, sesli mesaj gibi birçok yenilikçi özelliği de abonelere sunar. Ayrıca klasik PBX sistemlerde ses kaydı, çağrı raporlama vb. bir çok özellik ek donanım ve lisans maliyeti gerektirirken, IP PBX sistemlerde bu tür özellikler tek bir platformda sunulmaktadır.

IP PBX İLE GELENEKSEL PBX FARKLARI NELERDİR ?

IP PBX santraller geleneksel PBX santrallerin aksine gelişmeye açık, kolay yönetilebilir, güvenli ve iletişim hizmetlerini bir arada sunar. IP PBX ‘lerde görüşmeler Network ağı üzerinden IP protokolünü kullanarak gerçekleşir. Klasik telefon hatları ses görüşmesi 64 Kbps bant genişliği kullanırken IP telefon sistemleri sadece 8 Kbps bant genişliği kullanır.

OTOMATİK KAYIT

SAPHIRA IP PBX önceden belirlenen iç ya da dış hatların görüşmelerinin ses kayıtlarını otomatik olarak kaydedebilme özelliğine sahiptir

IP PBX NASIL ÇALIŞIR ?

IP PBX sistemler SIP haberleşme yöntemini kullanır. Bu sayede SIP desteği olan tüm IP terminaller ile ( IP Telefon , Dect Telefon , Wifi Telefon ve Softphone’lar ) tam uyumlu çalışabilmektedir.

IP (Internet Protokolü) UYGULAMALARI

SAPHIRA IP PBXnnSIP ve H.323 Ses Codec ’ leri G.711, G.729 IP telefon santralindeki eko engelleyici G.168-2002 veyaG165 Uluslararası standartları H.323 ve SIP protokolleri aynı anda yer alacak ve santral birnSIP çağrıyı H.323 cihaza (ya da tersi) yönlendirecektir. Ayrıca ISDN ve Analog harici hatlardan gelen çağrılarda belirtilen IP Network ’e (ya da tersi) yönlendirecektir.nnSAPHIRA IP PBX entegre olarak H.323 veya SIP gatekeeper bulunur. H.323 veya SIP IP telefonlar, H.323 veya SIP IP softphone’ lar bağlanabilecektir. Sistem üzerinde entegre IP, Sayısal ve analog trunk kullanılabilir.nnSistemde IP hatları üzerinden dış hat iletişimde bir sorun yaşansa da PBX hizmetleri sorunsuz devam eder. Data hatlarının kopması durumunda harici aramalar alternatif harici hatlara otomatik olarak yönlendirilir (otomatik yön seçimi).nnSAPHIRA IP PBX, diğer santrallerle ISDN network yapısı oluşturabilir. Oluşan bu network yapı içerisinde, ARS (otomatik yön seçimi) / LCR ( en ucuz yön seçimi ) vasıtasıyla tek numara planı doğrultusunda santral abonelerinin birbirlerini ön numara çevirmeden doğrudan araması sağlanır.

SIP SUNUCUSU NEDİR ?

SIP sunucusu IP PBX'in ana parçasını oluşturur Bir SIP sunucusu, ağ üzerindeki tüm SIP aramalarının oluşturulmasını sağlar.

SIP ( OTURUM BAŞLATMA PROTOKOLÜ ) NEDİR ?

SIP yani Session Initiation Protocol (Oturum Başlatma Protokolü) VOIP telefon aramalarını oluşturmak, ayarlamak ve bitirmek için kullanılan bir IP haberleşme protokolüdür.